Lecznicze właściwości aloesu

News

Aloes to roślina lecznicza, która jest bardzo znana i modna. Mamy ją nawet w doniczkach na parapecie i sięgamy po jego liście, kiedy się zranimy.

Prosta sprawa. Niestety, cały czas jeszcze nasza wiedza o aloesie jest ograniczona do takiego właśnie poziomu, a roślina ta ma nam znacznie więcej do zaoferowania, na przykład można z niej robić specjalne nalewki, które są panaceum na liczne dolegliwości.

Prawda o aloesie

Aloes to bylina z rodziny liliowatych. Rodzina ta jest bardzo duża, ponieważ różnych gatunków aloesu wyróżniamy aż 270 i cały czas dodawane są nowe. Są to krzewy, byliny, a nawet drzewa. Aloes to tak zwany sukulent, czyli roślina, która przystosowała się do wzrostu w trudnych warunkach z bardzo ograniczonym dostępem do wody. W naturze zdarza się, że różne gatunki i aloesu są w stanie przetrwać bez wody nawet przez okres 3-5 lat. Woda w roślinie przekształca się bowiem w bardzo ciekawy żel, z którym związane jest wiele ważnych właściwości aloesu.

Nie wszystkie rośliny posiadają właściwości lecznicze, a przynajmniej nie właściwości, z których można by łatwo skorzystać. W praktyce wykorzystywany jest najczęściej aloes drzewiasty, aloes afrykański, aloes uzbrojony oraz aloes pospolity, ten z naszych doniczek.

Zalety aloesu

Aloes vera, aloes pospolity, w naturze pojawia się głównie w Ameryce Północnej i w Australii, chociaż spotkać go można także w innych miejscach globu. Najważniejszą częścią rośliny jest jej galaretowaty miąższ. Mniej użytecznym surowcem jest pulpa, czyli całość rośliny zmielona razem. Miąższ i pulpa mają różne zastosowania, więc nie wolno ich mylić.

Już starożytni wykorzystywali aloes do leczenia różnych przypadłości. Nazywali go zielonym lekarzem. Leczono nim rany, balsamowano zwłoki, wyrabiano z niego też farby oraz stosowano jako środek przeczyszczający. Znali go Grecy, Arabowie i Hebrajczycy. Do dzisiaj przetrwała nazwa „lilia pustyni”, której używali starożytni mieszkańcy Afryki. Egipcjanie z kolei wierzyli, że dzięki „krwi” tej rośliny można uzyskać nie tylko zdrowie, ale też nieśmiertelność. Na swoich wyprawach morskich aloes zawsze przy sobie miał także Krzysztof Kolumb.

Co ciekawe, aloes jest tak skuteczny, chociaż aż 94% jego masy to po prostu woda. 4% masy to jednak w zupełności dość miejsca, by schować ponad 270 korzystnych dla naszego zdrowia substancji. Jest tam nawet sporo aminokwasów, czyli substancji budujących białka.